Nie powinniśmy być obojętni

Nie powinniśmy być obojętni

Coraz więcej osób choruje dzisiaj na cukrzycę. U ludzi dotkniętych tą chorobą często występują nagłe spadki lub bardzo silne wzrosty poziomu cukru we krwi. Niezwykle przydatna może okazać się wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Przekonała się o tym nasza Expertka Aneta, kiedy przed elektromarketem, w którym pracuje zasłabła kobieta

 

To był dzień, jak co dzień – wspomina Aneta, pracująca w Media Expert w Brzesku. – Nagle do sklepu wbiegł zdenerwowany klient, prosząc, żebym wezwała karetkę – opowiada. Okazało się, że przed elektromarketem zasłabła kobieta. Było z nią dwoje dzieci – chłopiec i dziewczynka. – Zadziałałam instynktownie. Nie zastanawiałam się ani chwili, od razu pobiegłam na pomoc. Złapałam telefon i wezwałam karetkę – opisuje całą sytuację Aneta.

 

Według relacji Expertki z Brzeska klientka na chwilę straciła przytomność. Odzyskała świadomość, kiedy służby ratownicze były już w drodze. –Jestem w szoku. Nigdy nie miałam styczności z osobą, która potrzebowałaby pomocy z powodu cukrzycy. Wiedziałam, jednak, jak ta choroba się objawia. Moja babcia cierpiała na to schorzenie – wspomina Aneta.

 

O cukrzycy naszą odważną Expertkę poinformowała sama klientka. – Zdecydowałam, że posadzimy ją na krzesło i wciągniemy do sklepu. Pomagał mi mój kolega z pracy Tomek – wspomina nasza bohaterka. – Dałam jej coś słodkiego do picia, bo stwierdziłam, że potrzebuje czegoś z glukozą – kontynuuje. – Podejrzewałam, że spadł jej cukier i dlatego zemdlała.

 

Opieki wymagały także dzieci poszkodowanej. – Dziewczynka była bardzo zdenerwowana stanem swojej mamy – wspomina Aneta. – Wzięłam numer od klientki i zadzwoniłam po jej szwagierkę, żeby odebrała dzieci. W innym wypadku musielibyśmy wezwać policję. Na szczęście ciocia przyjechała przed karetką.

 

Bohaterskie zachowanie Anety nie przeszło bez echa. Uratowana klientka zostawiła przepiękny komentarz na Spotted:Brzesko. – Chciałabym bardzo podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do uratowania mi życia (…) – pisała. – Gdy zemdlałam, zajęli się moimi dziećmi i mną. Robili wszystko, aby mój stan zdrowia się polepszył, wezwali pogotowie i zachowali zimną krew. Bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy i osobiście będę mogła podziękować.

 

Tak też się stało. Dwa dni później, uratowana klientka pojawił się w sklepie z bukietem kwiatów. – Ciepło mi się na sercu zrobiło – wspomina Aneta. – Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc. To było mega przeżycie – dodaje i zaznacza, że nie można być obojętnym na ludzką krzywdę. – Jeśli ktoś potrzebuje pomocy powinniśmy jej udzielić, nigdy nie powinniśmy stać obojętnie nad człowiekiem, który potrzebuje pomocy.

 

Co zrobić, kiedy ktoś straci przytomność w naszej obecności? – Po pierwsze, wezwać karetkę – podpowiada Aneta. – Nie wiadomo, co może być osobie, która zemdlała. Gdyby ta kobieta nie odzyskała przytomności, nie wiedzielibyśmy, że jest chora na cukrzycę. To ona nam o tym powiedziała. Nie miała żadnej opaski – tłumaczy. –  Moim zdaniem, każdy cukrzyk powinien taką nosić – apeluje. – To jest ogromne ułatwienie dla osoby, która udziela pomocy.

 

PIERWSZA POMOC PRZY CUKRZYCY
 

HIPERGLIKEMIA (WYSOKI CUKIER)

Do symptomów należą:
• osłabienie,
• wzmożone uczucie głodu,
• zaburzenia widzenia,
• zawroty głowy,
• nadmierna potliwość,
• nerwowość, kiedy masz świadomość, że nie zjadłeś/aś dziś żadnego posiłku.

W sytuacji kontaktu z chorym przede wszystkim:
1) Sprawdź przytomność poszkodowanego.
2) Jeżeli poszkodowany ma przy sobie glukometr i jest w stanie zmierzyć sobie poziom cukru oraz podać sobie insulinę, pomóż mu w tym.
3) W sytuacji, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny - sprawdź oddech.
W przypadku jego braku rozpocznij resuscytację oraz wezwij pogotowie ratunkowe.
4) Jeżeli czujesz, słyszysz i widzisz, że poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe i okryj kocem lub bluzą, aby ochronić przed zimnem.
5) Kontroluj na bieżąco czynności życiowe i sprawdzaj oddech, a kiedy usłyszysz sygnały pogotowia wstań i wskaż miejsce, aby ułatwić dojazd.

 

HIPOGLIKEMIA (NISKI CUKIER)

Do symptomów hipoglikemii należą:
• zmęczenie,
• senność,
• ogólne osłabienie,
• zaburzenia wzroku,
• skurcze w nogach,
• odczuwalne wzmożone pragnienie.

 

W sytuacji kontaktu z chorym przede wszystkim:
1) Kiedy chory jest przytomny, to jak najszybciej podaj mu coś słodkiego. Może to być napój lub cukierek. Podniesie szybko poziom cukru we krwi i doda energii potrzebującemu.
2) Postaraj się utrzymywać cały czas kontakt z chorym. Nawiąż z nim rozmowę i zapewnij mu ciepło.
3) Jeżeli jest nieprzytomny - ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe.
4) Kontroluj oddech.