"W dniu 31 stycznia 2021r podczas kąpieli wyczułam niewielką zmianę w lewej piersi. USG wykonane pięć dni później potwierdziło moje obawy okazało się, że jest guz (rak) wielkości ok 1cm, który dał prawdopodobnie przerzuty do węzłów chłonnych co potwierdził wynik biopsji." - tak się zaczyna historia Rysi, siostra pracownika sklepu Media Expert w Przemyślu, która stanęła przed wielką próbą walki z chorobą nowotworową.
Diagnoza nowotwór złośliwy HER2 dodatni 3+ jeden z najagresywniejszych nowotworów, wymagający długotrwałego i wielotorowego leczenia. Wdrożono leczenie z udziałem trastuzumabu i chemioterapią. Kolejnym etapem była operacja wycięcia miejsca po guzie ( znikł on w trakcie leczenia chemioterapią) i pobliskich węzłów chłonnych. Po zbadaniu usuniętych węzłów chłonnych okazało się, że jest konieczna druga operacja usunięcia pozostałych węzłów chłonnych, ponieważ pozostały w nich komórki rakowe (tzn. nowotwór nie znikł w 100% na skutek podanej wcześniej chemioterapii).
"Na tym etapie było wiadome, że optymalną terapią jest leczenie lekiem KADCYLA, który w moim przypadku nie jest refundowany w Polsce od maja 2021 r. Z inicjatywy lekarza prowadzącego w Przemyślu dr. Ciszewski pojawiła się szansa na wzięcie udziału w badaniu klinicznym w Krakowie, leku w którego skład wchodziła Kadcyla. Niestety po zakwalifikowaniu się zostałam odrzucona w dzień podania leku przez ,,słabsze” wyniki badania krwi. Szansą na powrót do zdrowia jest dla mnie kolejna terapia lekiem o nazwie Kadcyla (trastuzumab emtansine), nie tylko wydłuża on czas do wznowy choroby, ale działa bardzo precyzyjnie, docierając bezpośrednio do komórki nowotworowej" - wyjaśnia Ryszarda.
Co bardzo ważne, lek potrafi ,,rozpoznać” komórki nowotworowe, dzięki czemu działa tylko na nie, a zdrowe komórki zostają oszczędzone. Niestety lek ten nie jest refundowany w Polsce dla kobiet z HER2 – dodatnim 3+ (w jej przypadku) raku piersi. Jest to szczególnie agresywna postać raka, która szybko się rozwija i daje przerzuty do płuc, wątroby, mózgu i kości w moim przypadku dość szybkie wykrycie guza i rozpoczęte leczenie zatrzymało rozprzestrzenianie się nowotworu w węzłach chłonnych. Głównym wskazaniem zastosowania Kadcyli są pacjentki, które otrzymują leczenie przedoperacyjne z udziałem trastuzumabu, i u których nie dochodzi do tzw. całkowitej remisji patologicznej (tzn. nowotwór nie znika w 100% na skutek tej chemioterapii). Tak właśnie jest w przypadku Ryszardy i niestety jest to bardzo niekorzystny czynnik rokowniczy...
Cel zbiórki : Leczenie KADCYLĄ
koszt 1 op. to 6800 zł - potrzebne jest wiele opakowań...