Bądźmy piersi!

Kampania profilaktyczna skierowana do wszystkich kobiet pracujących w sieci Media Expert

Nowotwór piersi, jest najczęściej diagnozowaną chorobą zagrażającą zdrowiu i życiu kobiet na całym świecie.

W przypadku działań́ antynowotworowych zasadnicze znaczenie ma profilaktyka, a jej kluczowym elementem jest prewencja wtórna, czyli wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Przygotowany przez nas program, skierowany jest do kobiet zatrudniownych w sieci Media Expert. Zasady refundacji badania USG piersi poznasz logując się do portalu komunikacyjnego TOL

Bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrycia raka piersi jest samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Samobadanie wykonywane regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, może pomóc wykryć zagrożenie na jego wczesnym etapie, zapobiegając niepożądanym skutkom terapii onkologicznej. Sama możesz  zidentyfikować guzki i zgrubienia na wczesnym etapie ich rozwoju.
Samobadanie zajmuje niewiele czasu. Można wykonać je każdego dnia, poza fazą menstruacyjną, np. trzy dni po miesiączce. Samobadanie powinno obejmować oglądanie i badanie dotykowe gruczołów piersiowych.

Oglądu piersi dokonujemy w kilku pozycjach (przed lustrem): na stojąco ramiona luźno opuszczone, ręce założone za głowę, ręce oparte na biodrach, na leżąco. Zwracamy uwagę na wielkość, kształt, fakturę piersi oraz stan skóry i brodawek (wciągnięcie, wyciek płynu).

Badanie dotykowe (palpacyjne) – przyciskanie brodawek i sprawdzanie, czy nie wydobywa się z nich jakakolwiek wydzielina. Naprzemiennie zakładamy jedną rękę za głowę, a drugą dłonią całą powierzchnią palców zataczamy koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara kierując się w stronę brodawki. W pozycji leżącej, rękę układamy wzdłuż tułowia, drugą dłoń wkładamy pod pachę w celu sprawdzenia węzłów chłonnych (czy nie są powiększone, bolesne, czy nie wyczuwamy guzków).

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne (USG, sonomammografia) jest bardzo skutecznym, bezinwazyjnym, bezbolesnym badaniem pozwaljaącym na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością do 0,1 mm. Ze względu na największą dostępność i niski koszt, to obecnie najczęściej stosowana metoda diagnostyczna chorób piersi. Dlatego nasz program skupiliśmy przede wszystkim na tym konkretnym badaniu, aby mogło z niego skorzystać jak najwięcej kobiet w naszej Firmie.