pokazuj

FUNDACJA MEDIAEXPERT WSPIERA GOPR!

Fundacja Mediaexpert partnerem GOPRu! To nasza pierwsza akcja pod nową nazwą!

Wyposażyliśmy karetki górskie w 45 tabletów SAMSUNG Galaxy Tab S6 (wraz z ładowarkami samochodowymi i uchwytami).

Sprzęt trafił do wszystkich jednostek – od ratowników bieszczadzkich, po karkonoską Grupę Regionalną. Umowę o przekazaniu sprzętu i współpracy Fundacji Media Expert z GOPR podpisaliśmy 2 października w schronisku PTTK Trzy Korony, w Pieninach. Wartość przekazanego sprzętu wynosi ponad 80 tys. złotych.
Miniony okres wakacyjny przyciągnął w polskie góry rekordowe rzesze turystów. Przełożyło się to bezpośrednio na liczbę niebezpiecznych incydentów i interwencji jednostek GOPR. „Z ogromnym szacunkiem odnosimy się do pracy ratowników górskich. Ich codzienna służba jest świadectwem nie tylko najwyższych kompetencji, ale i odwagi. Wierzę, że sprzęt, który w najbliższych dniach trafi na wyposażenie tzw. karetek górskich pozwoli naszym partnerom jeszcze skuteczniej realizować tę piękną misję ratowania ludzkiego życia i zdrowia” – mówi Michał Mystkowski, rzecznik prasowy Media Expert.
Ratownicy górscy wykorzystają go przede wszystkim we wszystkich aspektach logistyki, organizacji akcji i poszukiwań poszkodowanych. „Sprzęt ułatwi nam precyzyjne ustalanie miejsc, ale i skracanie czasu dotarcia, a następnie ewakuacji osób, którym udzielamy pomocy. W terenie górskim, zwłaszcza na obszarach leśnych, wybór najlepszej ścieżki lub drogi nie zawsze jest oczywisty. Dzięki tabletom i odpowiednim aplikacjom będzie to zdecydowanie łatwiejsze” – powiedział Jerzy Siodłak, Naczelnik GOPR.
Sprzęt będzie ponadto wykorzystany w komunikacji pomiędzy sztabami dowodzącymi daną akcją, a ratownikami pracującymi w terenie. Błyskawiczny dostęp do informacji
o poszukiwanych osobach, ich zdjęcia, koordynaty przeszukiwanych sektorów, informacje pogodowe – wszystko to najczęściej decyduje o czasie i powodzeniu akcji ratowniczej. Tablety pozwolą również na stały dostęp do odpowiednich procedur medycznych, czy technicznych, a także archiwizację informacji o podjętych działaniach, jak chociażby cyfrowe wypełnianie kart wypadków.
Przypomnijmy, że w tym roku fundacja wspiera służby ratownicze. W kwietniu i maju wyposażyliśmy ponad 100 oddziałów ratunkowych w pralki i suszarki oraz środki piorące. W lipcu, tzw. covidowe zespoły ratunkowe otrzymały 1000 powerbanków.

Tylko w 2020 roku, od stycznia do końca sierpnia, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zarejestrowało ponad 1340 wypraw i akcji ratunkowych w górach, niosąc pomoc ponad 1400 poszkodowanym.